SEDANUR BEN

Bize böyle güzellikler tanıdığınız için çok teşekkür ederiz.Ayrıca Temel Başkanımıza da saygılar...


NÜLÜFER ÇIRAK

Merhaba, Bugün kızımla beraber Mıknatıs Çocuk adlı tiyatro oyununu seyrettik.Çok keyifliydi. Kızım çok eğlendi. Emeği geçen herkese teşekkürler...

Sosyal Ağlar

Faydalı Linkler
AŞIK USTALIĞIYLA KÖROĞLU VE KİZİROĞLU MUSTAFA’YI ANLATTI

Aşıklık geleneğinin son temsilcilerinden biri olan halk ozanı, Aşık Ahmet Poyrazoğlu, Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği ‘Aşıkların Dilinde Merhamet’ konulu söyleşiye katıldı.

 

Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşide, Anadolu’daki kahramanlık destanlarını ve buradaki merhameti Küçükçekmecelilere anlatan Poyrazoğlu, Kiziroğlu Mustafa ve Köroğlu arasında geçen efsaneleşmiş hikayeyi kendine has üslubuyla ve aşık ustalığıyla katılımcılara aktardı.

KİZİROĞLU VE KÖROĞLU ARASINDAKİ İNCELİK

Poyrazoğlu, Kars’ın köylerinden biri olan Kizir’de babasının namı ile büyüyen yiğit Mustafa ile Köroğlu’nun tanışmasını ve ‘Kiziroğlu Mustafa Bey’ türküsünün çıkış hikayesini sazlı ve sözlü bir şölen niteliğinde Küçükçekmeceli katılımcılarla paylaştı. Aşık Poyrazoğlu buradaki merhameti ise;  “Kiziroğlu’yla kavga ettikten sonra Köroğlu, ‘Sana ne oldu, nasıl bu hale geldin?’ diye soranlara, sazını eline alıp ‘Kiziroğlu Mustafa Bey’ türküsünü söyleyerek cevap veriyor. Bunun üzerine çok duygulanan Kiziroğlu ağlıyor ve ‘Hayır ben onu bu hale getirmedim, o beni esir aldı’ diyor. Bakar mısınız inceliğe, merhamete.”diyerek açıkladı.

AZİZ YENİAY’A TEŞEKKÜR ETTİ

Küçükçekmece Belediyesi’ne ve Aziz Yeniay’a düzenledikleri kültür sanat etkinliklerinden, kültür sanata yaptığı katkılarından dolayı teşekkür eden Poyrazoğlu, konuşmasını “Bugün burada bu saz çalınabiliyorsa onların sayesindedir.” sözleriyle noktaladı. Söyleşinin sonunda geleneksel atışma ritüelini Küçükçekmecelilere yaşatan Aşık Ahmet Poyrazoğlu ve Orhan Üstündağ’ın performansı katılımcılardan büyük alkış aldı.

Okunma Sayısı : 1141

FOTOĞRAF GALERİSİ